Bojujeme proti šmejdům s nemovitostmi.
Kdo jsou šmejdi s nemovitostmi?
Zaměřujeme se především na firmy, které cílí na zadlužené vlastníky bytů a domů. Nabízejí jim pomoc s dluhy a zachování bydlení. Ve skutečnosti jim ale jde jen o to, aby se dostali k jejich nemovitosti a z jejího prodeje vytěžili maximum – díky vysokým úrokům, poplatkům a sankcím.
Šmejdi si své oběti často vyhlídnou přes údaje z katastru nemovitostí, Centrální evidenci exekucí nebo pomocí tzv. tipařů. Ti za odměnu dodávají informace o potenciálních obětech.
Nejčastější triky, na které narážíme
Půjčka na IČO
Jedním z nejčastějších triků je tzv. půjčka na IČO. Úvěrové firmy dlužníka přesvědčí, aby si zřídil živnostenské oprávnění, i když nepodniká a nemá to v úmyslu. Tím ztratí ochranu spotřebitele a čelí výrazně přísnějším podmínkám. Například při malém prodlení se splátkou může být dluh okamžitě zesplatněn, a to včetně budoucích úroků za několik dalších let. Dokáží tak původní úvěr během velmi krátké doby i zněkolikanásobit.
Zpětný leasing
Další metodou je tzv. zpětný leasing. Predátorské firmy nabídnou splacení předchozích dluhů z prodeje nemovitosti s příslibem, že v něm dlužník zůstane a později ho za určitých podmínek odkoupí zpět. Podmínky jsou však většinou nastaveny tak, že je to prakticky nemožné – a o domov přichází.
Falešná pomoc bytových družstev
Setkáváme se také s nekalou činností bytových družstev. Dlužník převede byt na družstvo za nízkou cenu a stane se jeho členem. Družstvo si vezme úvěr a z těchto peněz má uhradit jeho dluh. Namluví mu, že úvěr bude splácet formou nájemného, to ale není pravda. Slíbí mu, že po splacení úvěru bude byt opět jeho, podmínky jsou však nastaveny tak nevýhodně, že k tomu nikdy nedojde. Pokud nájem nezvládá, je z družstva vyloučen – bez nároku na vypořádání.
Kde bereme informace?
K mapování těchto praktik využíváme čtyři hlavní zdroje:
-
Přímé výpovědi podvedených a jejich blízkých – Bohužel se k nám případy často dostávají až ve fázi, kdy je obrana obtížná. I tak mohou pomoci jako podněty pro ČNB, Policii ČR nebo Notářskou komoru.
-
Soudní judikatura – Čím dál častěji se soudy zastávají spotřebitelů, například u půjček na IČO.
-
Insolvenční rejstřík – Insolvenční správci občas popírají nemravné a nezákonné pohledávky predátorských firem.
-
Činnost notářů – Sledujeme také činnost některých notářů. Lidé často v nevědomosti podepíší plnou moc k sepisu notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti. Šmejdi podpis plné moci ověří s daným člověkem na poště bez toho, aby mu řekli, co pro něj bude notářský zápis znamenat. Tím mají predátorské firmy dlužníka v kapse a ten se může bránit až v exekuci. Dříve ale většinou ve strachu z probíhající exekuce přistoupí na další nevýhodné řešení, jako je například zpětný leasing.
Případy medializujeme – jedou v tom politici i sportovní mecenáši
O tom, jak snadno vás o byt připraví šmejdská bytová družstva, psaly Hospodářské noviny na případu účetní Lenky ze Zlína nebo Deník N v článku o byznysu s marnou nadějí.
Zapletení politiků do těchto kauz rozplétal Deník N v sérii článků (Nový problém Radka Vondráčka z ANO: Jeho kancelář hájí poskytovatele likvidačních půjček, „Vypadá to blbě.“ Babiš kritizuje Vondráčka za to, že hájí byznys s likvidačními půjčkami a Telefon nebral, k soudu nepřišel. Nakonec starosta z ANO o obhajobě likvidačních půjček promluvil) o advokátní kanceláři místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka, která zastupuje firmu Venerati group s.r.o. Ta poskytuje nevýhodné půjčky na IČO s vysokými úroky, poplatky a smluvními pokutami. Jedná se o jasné lichevní podmínky. Jak celý proces probíhá se dočtete v článku: Do dvou dnů nezaplatíš a dům je pryč. Jak podniká firma, kterou zastupují politici z ANO.
Další stíhaný bývalý politik ANO Michal Drenko figuruje v případu paní Aleny, který popsaly Hospodářské noviny v článku Nový typ agresivních úvěrů: míří na nemovitosti a až polovinu půjčky požerou poplatky. Ve schématu figuruje i stíhaný politik. Jde o spolupráci v rámci propojené skupiny firem a fyzických osob, kdy požadují vysoké poplatky za zprostředkování a jdou si na ruku. Dlužník podmínky smluv často nemůže zvládnout splnit a firmy dluh zesplatní. Což je likvidační.
Do tzv. moderní lichvy jsou zapletení i sportovní mecenáši. O případu paní Jany, která přišla o dům díky půjčce od společnosti ACEMA, což je sponzor pražské florbalové Sparty, psaly Hospodářské noviny Dům jako kořist. Agresivní úvěry „jedou“ i sportovní mecenáši, policie mluví o moderní lichvě a začíná jednat. Dočtete se tam i o společnosti CFIG, která sponzoruje FK Pardubice.
Máte také zkušenost? Napište nám
O šmejdské firmy se už zajímají i ČNB a Policie ČR, potřebujeme ale co nejvíce důkazů.
Setkali jste se s některou z firem ze seznamu níže? Budeme rádi, když se s námi podělíte o svou zkušenost. Zajímá nás zejména:
-
jak jste se o této firmě dozvěděli (například konkrétní webová stránka, na níž jste vyplnili kontaktní formulář)
-
s kým jste komunikovali
-
jak probíhal proces uzavírání smlouvy
-
jaké byly její podmínky
Každý příběh může pomoci předejít dalším.
Napište nám na: info@institut-predluzeni.cz
Pozor na tyto firmy:
MONTY INVEST s.r.o.
Fintona Invest a. s.
KAPE Invest s. r. o.
PS & JA INVESTMENT s.r.o.
RETIMMO Project Beta, a.s.
COLETTE INVESTMENT s.r.o.
Perfekcie Credit s.r.o.
C4B Capital s.r.o. (dříve Perfekcie Capital s.r.o.)
Walker Investment s.r.o.
Venerati group s.r.o.
Aktivafin s.r.o.
Optimum Money s.r.o.
ACRASIA s.r.o.
Lucrum Capital s.r.o.
Pelko real a.s.
LADYBUGGY s.r.o.
Nitram Credit s.r.o.
KoRo Medics s.r.o.
ateca consulting s.r.o.
Diamond Credit s.r.o.
American Credit s.r.o.
frey investment a.s.
Charles Bridge Investments, s.r.o.
ASTRA FINANCE s.r.o.
Finance 4 Business s. r. o.
RP financial services s.r.o.
Assets MGM s.r.o.
Bytová družstva Jak bydlet doma
SOLUM Investment s.r.o.
CFIG Real Estate a.s.
Wolf trade s.r.o.
PFG Reality I s.r.o.