Co musí (a nemusí) zaměstnavatel sdělit exekutorovi? Právní mantinely spolupráce

Dostali jste od exekutora dopis s žádostí o informace o vašem zaměstnanci? Možná vás překvapilo, co všechno po vás chtějí vědět. Kontaktní údaje, číslo účtu, nebo dokonce informace o autě, kterým zaměstnanec jezdí do práce. Víte ale, že většinu těchto informací vůbec poskytovat nemusíte? Pojďme si v tom udělat jasno.

Spolupráce s exekutory je povinnost, která může spadat do běžné agendy HR nebo účetního oddělení. Ale i když se exekutor ptá, neznamená to, že musíte odpovědět na všechno. Mnozí zaměstnavatelé si nejsou jisti, kde končí jejich povinnost a kde začíná ochrana soukromí zaměstnanců. A právě zde je důležité znát pravidla.

 

Na co se exekutor opravdu může ptát

Exekutor má právo od zaměstnavatele vyžadovat zásadně pouze informace, které jsou nezbytné pro provádění srážek ze mzdy. Konkrétně jde o tyto údaje:

  • výši mzdy nebo jiného příjmu, který zaměstnavatel vyplácí,

  • výši již prováděných srážek,

  • charakter pracovního poměru (např. zda jde o pracovní smlouvu, dohodu apod.).

To je primárně vše. Tyto údaje jsou skutečně potřebné pro výkon rozhodnutí a jejich poskytnutí je opodstatněné.

 

Na co se ptát nemají a co nemusíte říkat

Naproti tomu se objevují žádosti, které už jdou za hranici zákona. Pokud po vás exekutor chce například:

  • adresu, telefon či e-mail zaměstnance,

  • číslo účtu, na který posíláte mzdu (pokud nejde o exekučně chráněný účet),

  • informace o dopravním prostředku zaměstnance,

  • údaje o jiném majetku zaměstnance než o mzdě,

pak si dejte pozor. Takové dotazy nejsou oprávněné, a vy je nemusíte, a ani byste neměli, vyplnit.

 

Výjimky potvrzují pravidlo, ale...

Existují situace, kdy může exekutor potřebovat další údaje. V takovém případě ale musí svou žádost vždy řádně odůvodnit. Ani pak však nemá nárok na informace, které podle zákoníku práce nesmíte o svém zaměstnanci zjišťovat ani vy sami. Stejně tak má exekutor možnost si některé informace zjistit jiným, vhodnějším způsobem, a neměl by vás tím zatěžovat.

 

Jak se bránit? S odvoláním na Ministerstvo spravedlnosti

Pokud narazíte na nepřiměřený dotaz, který není nijak zdůvodněný, jednoduše na něj nemusíte odpovídat. I v případech, kdy je žádost formálně odůvodněná, máte právo vznést pochybnosti a chránit své zaměstnance. Můžete se přitom opřít o stanovisko Ministerstva spravedlnosti, které tuto problematiku vyjasňuje.

 

Naše doporučení

Vědět, kde začíná a končí vaše odpovědnost vůči exekutorům, je klíčové nejen pro ochranu práv vašich zaměstnanců, ale i pro vás jako zaměstnavatele. Nenechte se zmást přehnanými požadavky a jednejte v souladu se zákonem. V případě nejasností se vždy raději poraďte s právníkem nebo přímo s Ministerstvem spravedlnosti.

Zpět na přehled

Nahoru