ČT spustila dokumentární cyklus V EXEKUCI

Institut prevence a řešení předlužení se téměř 3 roky podílel na vzniku dokumentárního seriálu V exekuci, který odstartoval 1. března na ČT1. Šestidílný dokument rozkrývá systém dluhového labyrintu a na příbězích 4 reálných lidí odhaluje absurdity systému, které komplikují hledání řešení k jejich oddlužení.

Celým seriálem vás provede expert na dluhovou problematiku a ředitel Institutu prevence a řešení předlužení, Radek Hábl. „V exekuci“ kombinuje příběhy konkrétních dlužníků na cestě k oddlužení a alarmující záběry natočené skrytou kamerou, které ukazují, jak funguje obchod s dluhy. Během téměř 3 let jsme se společně s týmem České televize podíleli na přípravě scénáře a celého konceptu seriálu, výběru protagonistů, výběru a přípravě témat a prostředí pro skrytou kameru včetně výběru společností do kterých se zblízka podíváme, přípravě infiltrátorky na jednotlivé mise vč. tréninku před jejími pohovory, řešení dluhových problémů jednotlivých protagonistů, podíleli jsme se na finálním střihu a podobě jednotlivých dílů a moderování každého dílu…

V české společnosti bohužel stále panuje přesvědčení, že se lidé dostávají do exekuce, protože si půjčují na dovolenou, nebo na vánoční dárky. Máme tu ale vážný celospolečenský problém, který je zapříčiněn nesprávným systémovým nastavením. V seriálu se tak například dozvíte, jaké metody používají nebankovní úvěrové společnosti ke sjednání nových půjček, co všechno předchází okamžiku, kdy vám u dveří zazvoní exekutor, proč dluhy u dvou věřitelů vymáhají čtyři různí exekutoři prostřednictvím čtrnácti exekucí nebo jak fungují oddlužovací společnosti.

Radek Hábl upozorňuje: „V současné době je v exekuci cca 700 000 lidí. Když započteme jejich rodinné příslušníky, zjistíme, že se exekuce týkají nejméně 1,5 milionu lidí. Katastrofální dopad nejen na ně samotné a jejich rodiny, ale i na státní rozpočet a ekonomiku si přesto jen málokdo uvědomuje. Veřejnosti i kompetentním činitelům seriál přináší zásadní svědectví o tom, jak u nás prosperuje obchod s dluhy a exekucemi, a jak složité je se z dluhové pasti vlastními silami dostat. Věříme, že nezůstane bez odezvy.“

Seriál V exekuci můžete sledovat každou středu po 21. hodině na ČT 1 nebo v repríze v pátek od 16:00 na ČT2. Zpětně můžete seriál zhlédnout na webu iVysílání.

Více informací o seriálu a jednotlivých dílech najdete na této stránce.

Máte-li jakýkoliv dotaz k obsahu seriálu a dluhové problematice, napište nám na e-mailovou adresu: vexekuci@institut-predluzeni.cz.


Scénář a režie: Barbora Chalupová (V síti), Ivana Pauerová Miloševič (Šmejdi)

Dramaturgie: Kateřina Ondřejková (Spravedlnost, Dabing Street, Herec)

Expert na dluhovou problematiku a odborný průvodce seriálem: Radek Hábl

Kamera: Šimon Havel

Kreativní producentka ČT: Kateřina Ondřejková

Výkonná producentka ČT: Jarmila Hoznauerová

Účinkují: Martina Štruncová, Jana Bejčková, Karel Bellman, Alena Paldusová, Zora Stejskalová a další

Zpět na přehled

Nahoru