Jak zmírnit ekonomické dopady koronaviru?

Pandemie COVID-19 má i své ekonomické oběti. Nenadálý výpadek příjmů dopadá vedle zaměstnanců i na drobné podnikatele. Podle nedávných průzkumů přitom každý sedmý Čech při výpadku třech a více příjmů nemá na to hradit své výdaje a závazky. Odborníci se bojí prohloubení chudoby a předlužení.
Jak zmírnit ekonomické dopady koronaviru?

Co lidé v takové situaci mohou dělat? Pomoc nabízí vedle vlády neziskové organizace i některé obce a města. Na nastalou situaci připravují pomoc i banky.

Odklady splátek a bezúročné půjčky pro podnikatele

Na současný stav zareagovala např. Česká spořitelna. Drobným podnikatelům by ráda ve spolupráci s vládou nabídla pomocnou ruku formou bezúročných půjček. O přesné podobě komerční banky s vládou jednají. Vedle toho spořitelna umožnila svým klientům odklad hypoték nebo splátek úvěrů. Odborníci apelují i na další bankovní instituce, aby podobná opatření rovněž přijaly. A stejně tak na veřejný sektor, aby zvážil vedle možnosti odkladu daňového přiznání a kontolních hlášení také odklad odvodů na sociální pojištění.

Prominutí nájemného drobným podnikatelům

Drobným podnikatelům, kterým kvůli omezením v důsledku pandemie koronaviru hrozí finanční potíže, pomáhají i některé obce a města, například Hora Svaté Kateřiny. Toto malé městečko v Krušných horách živnostníkům v městských objektech odpouští v době nouzového stav nájemné. Obyvatelům ve finanční tisni pak nabízí bezúročnou půjčku. Odborníci lidem radí, aby se o své situaci poradili také s dluhovými poradci, obzvláště hrozí-li jim problémy s výpadkem příjmu a prodlením splátek. Ti nabízejí běžně poradenství zdarma.

Dluhová help linka

Člověk v tísni, který má v Česku největší síť dluhových poraden, má pro podobné případy zřízenou dluhovou help linku. Organizace navíc tuto bezplatnou linku v posledních dnech posílila tak, aby zvládala očekávaný nápor. Občané, kteří čelí exekucím nebo jsou v osobním bankrotu, by se podle odborníků měli co nejdříve obrátit na své věřitele, resp. insolvenční správce a probrat s nimi možná řešení, např. ve formě odkladu srážek apod.

Lidé by se  také měli vyvarovat tzv. šmejdům. Ti jsou snadno s bezplatnými službami neziskových organizací zaměnitelní, už kvůli názvům jako dluhovaporadna(dot)cz a podobně. Lidem se proto radí obezřetnost. Dluhové poradenství by mělo být bezplatné.

Návody a rady, jak postupovat najdete také na jakprezitdluhy.cz nebo na help lince Člověka v tísni na čísle 774 392 950.

Zpět na přehled

Nahoru