Spustili jsme datový projekt Mapa osobních bankrotů. Přináší i varování před šmejdy

Vstup do oddlužení, jako jediná možnost jinak neřešitelných dluhů, byl pro řadu Čechů donedávna pouhým snem. Od 1. června začínají platit nová pravidla. Naplní největší novela insolvenčního zákona za posledních 10 let očekávání? Zákonodárci věří, že ano, odborníci jsou opatrnější. Velkým problémem zůstávají oddlužovací agentury, které využívají tíživé situace dlužníků. Ačkoli novela insolvečního zákona tyto tzv. šmejdy reguluje, předpokládá se, že si najdou nové cesty, jak zvýšeného zájmu dlužníků, kteří doposud na osobní bankrot nedosáhli, využít ve svůj prospěch. Využívání institutu oddlužení bude monitorovat nový datový projekt Mapa osobních bankrotů.
Spustili jsme datový projekt Mapa osobních bankrotů. Přináší i varování před šmejdy

V ČR je aktuálně 114 tisíc lidí v osobním bankrotu. Kde je osobních bankrotů nejvíce a kde naopak nejméně nově ukazuje Mapa osobních bankrotů. Největší podíl je v Ústeckém kraji (2,2 %) a Karlovarském (2,0 %), naopak nejmenší podíl zaznamenává Praha (0,6 %) a Zlínský kraj (0,9 %). Vzhledem k vysokému počtu osob v dluhové pasti je však velmi důležitým ukazatelem poměr počtu osob v osobním bankrotu k počtu osob v exekuci v daném kraji. Zde je na tom nejhůře Praha s poměrem pouhých 7 %, naopak nejlépe je na tom Pardubický kraj s 19 %. Zajímavostí je, že prakticky neexistuje rozdíl mezi počty mužů a žen, a to napříč všemi kraji. Podíl mužů je jen lehce vyšší s 51 % oproti 49 % žen. Téměř třetina (29 %) ze všech osob v osobním bankrotu jsou manželé. Průměrný věk je pak 45 let. Doposud podrobná data o využívání institutu oddlužení v Česku chyběla.

„Stejně jako jsme vizualizovali problém o předlužení v podobě projektu Mapy exekucí, chtěli jsme politikům i veřejnosti přiblížit podrobné informace o osobních bankrotech. Díky podrobným analýzám zhodnotit efekt změn, které mají nyní od 1. června zmírnit pravidla vstupu do osobního bankrotu. Mluví se o masovém oddlužení, myslíme si, že realita bude jinde. Mapa nám toto pomůže sledovat a vyhodnocovat,” upřesňuje cíle projektu Mapy osobních bankrotů její autor a ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl s tím, že podrobná aktualizace bude probíhat jednou za čtvrtletí a základní informace jednou za měsíc.

Projekt Mapy osobních bankrotů má navíc veřejnost varovat před tzv. šmejdy. Ti si v rozporu se zákonem říkají o peníze za zpracování insolvenčního návrhu, někdy až o desítky tisíc korun, které vykazují jako jiné činnosti, např. poradenství. Neziskové organizace tuto pomoc nabízí dle zákona zdarma, právnické profese za státem regulovanou cenu 4000 korun. Podle Radka Hábla navíc dlužníka nepřipraví na to, co jej v průběhu oddlužení čeká. To je podle odborníků zcela klíčové proto, aby člověk oddlužením zdárně prošel. Novela insolvenčního zákona toto měla zarazit, tzv. šmejdi ale využívají děr v zákoně.

„Stále ještě nejsou výjimkou částky v řádu desítek tisíc korun inkasované od již beztak zadlužených lidí ze strany oddlužovacích agentur. Navíc jim často poradí špatně nebo jim dají mylné informace. Mnohdy je nutí i lhát či zamlčovat podstatné informace, nepřiznávat vlastní majetek. Tím ale jejich situaci ještě víc ztěžují, zejména v jednání před soudem. Domnívám se, že projekt Mapy osobních bankrotů, který chce veřejnost před těmito pochybnými osobami varovat, může přispět k ozdravení insolvenčního prostředí od těchto nekalých praktik,” říká místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích a insolvenční soudce Zdeněk Strnad s tím, že dohledové orgány se na tento problém již zaměřily. „Jen od českobudějovického soudu obdrželo Ministerstvo spravedlnosti ČR za prvních pět měsíců tohoto roku více než desítku takových podnětů,” dodává Strnad.

Mapa bankrotů vznikla za pomoci iniciativy Česko.Digital.

Zpět na přehled

Nahoru