Výsledky Milostivého léta jsou úspěchem

Praha, 31. 3. 2022 – Exekutorská komora dnes zveřejnila výsledky oddlužovací akce Milostivé léto. Podle zveřejněných dat se díky akci zbavilo veškerých exekucí na patnáct tisíc lidí. V jistinách bylo státu zaplaceno 390 milionů korun a výše odpuštěného příslušenství dosahuje 1,6 miliardy korun. Jistina tak představovala jen 20 procent dluhu. Část exekucí, o jejichž zrušení bylo v rámci Milostivého léta legitimně požádáno, však nebyla doposud ukončena.
Výsledky Milostivého léta jsou úspěchem

Interpretace výsledků Milostivého léta Exekutorskou komorou dává dojem, že nebylo úspěšné. Institut prevence a řešení předlužení se zásadně staví proti takovému výkladu. „Patnáct tisíc lidí, kteří se díky akci zbavili všech svých exekucí a jsou po zaplacení původního dluhu konečně čistí, je velkým úspěchem. Navíc další lidé si snížili počet svých exekucí a snížili tak svůj celkový dluh,” komentuje výsledky ředitel institutu Radek Hábl a dodává, že lidí, kteří Milostivého léta úspěšně využili, bude pravděpodobně ještě víc. Výsledky zveřejněné Exekutorskou komorou totiž uvádí jen ty jedince, kteří se v rámci akce zbavili všech svých exekucí a opomíjí lidi, kterým po odpuštění některých svých exekucí ještě další zůstaly.

Kromě toho, že Milostivé léto pomohlo značnému počtu lidí z dluhových pastí, upozornilo i na řadu systémových přešlapů. Z celkové dlužné částky představovala jistina dluhu jen 20 procent. Zbylých 80 procent z dlužné částky bylo příslušenství dluhu. „Ukazuje to, jak absurdní systém zde máme a otevírá se otázka zda je něco podobného běžné i na západ od našich hranic,” poukazuje Hábl na jednu z příčin vzniku dluhových pastí, kdy se původní dluh vyšplhal do několikanásobné hodnoty. Výši odpuštěného příslušenství dluhu Exekutorská komora uvádí jako ztrátu veřejného rozpočtu. Podle Hábla však opomíjí, že značnou výši této částky tvoří odměna a náklady exekutora a že se jednalo o dluhy, které by s největší pravděpodobností státu uhrazeny nikdy nebyly. 

Od září do listopadu se má akce s novým názvem Babí léto ještě jednou a podle všeho naposledy zopakovat. Odměna exekutorovi za ukončení exekuce se z původních 908 korun pravděpodobně zdvojnásobí na 1816 korun. Přestože druhá oddlužovací akce bude obsahovat určitá legislativní zlepšení týkající se například lhůt na odpověď exekutora, nebude obsahovat změny, které odborníci považovali za důležité. Mluvilo se například o rozšíření na daňové a správní exekuce, přeprodané pohledávky nebo zahrnutí Pražské energetiky.

V souvislosti se zvyšováním počtu nových exekucí, strmě rostoucí inflací a energetickou krizí je podle Hábla důležité se nyní zaměřit na komplexnější opatření, která pomohou snížit negativní dopady a zabránit pádu velkého množství domácností do exekucí. Během dubna plánuje Institut zveřejnit konkrétní návrhy a opatření.

Zpět na přehled

Nahoru