Výzkum: Za červen přibylo domácností přiznávajících střední a velké potíže v souvislosti se zvyšováním cen energií

Stále více domácností negativně pociťuje rostoucí ceny energií na svém měsíčním rozpočtu. Zvyšuje se tak snaha šetřit elektřinou, lépe zateplit budovy nebo izolovat okna.
Výzkum: Za červen přibylo domácností přiznávajících střední a velké potíže v souvislosti se zvyšováním cen energií

Zatímco v květnu deklarovalo 16,7 procent domácností střední a velké potíže v důsledku zvýšení cen energií, v červnu se tato hodnota zvýšila na 19,7 procent. U domácností pod hranicí chudoby, které hlásí velké potíže, zároveň došlo ke zhoršení situace o 11 procentních bodů, kdy v květnu přiznávalo velké potíže 19,6 procent domácností a o měsíc později již 30,6. U nadstandardně příjmových domácností vyrostly hodnoty velkých potíží z 1,2 procent na 2,4 procent a středních ze 7 procent na 13 procent.

Druhé kolo výzkumu se také znovu ptalo, zdali a jaká úsporná opatření domácnosti v reakci na vysoké ceny energií zavádějí. Snaha méně používat elektrické spotřebiče se v procentech zvýšila z 34,7 na 36,3. Lépe izolovat okna či střechu se snažilo v červnu 4,6 procent domácností oproti květnovým 5,3 procent. Ohřívat vodu na nižší teplotu uvádí jako úsporné opatření 22 % domácností z těch, které využívají elektrické bojlery.

Data vychází z výzkumu zjišťující reakce domácností na zvýšení cen energií, který Institut realizuje ve spolupráci s výzkumnou organizací PAQ Research. První kolo výzkumu bylo provedeno v květnu, pokračuje v měsíčních intervalech a sleduje stále stejný vzorek respondentů.

 

Výzkumnou zprávu a její shrnutí za květen 2022 najdete zde.

Zpět na přehled

Nahoru