Založili jsme sbírku na Donio! Pro energie bez exekucí

Každé desáté domácnosti zůstává po zaplacení bydlení i jídla jen 100 Kč na den. A co dělat, když jim přijdou zvýšené zálohy na několik tisíc korun? Naše sbírka cílí na lidi, kterým energetická krize přinesla existenční problémy. Pomoct jim může každý z nás.

Dopady energetické krize se dotýkají každého, od nejzranitelnějších skupin obyvatel, jako jsou senioři a matky samoživitelky, po střední třídu. Počátkem roku jsme proto přišli s iniciativou Pro energie bez exekucí, která usiluje o snížení dopadů energetické krize na jednotlivce a domácnosti a přináší systémové změny. 

Přestože se ceny energií zastropovaly, mnoho rodin a domácností se do krize již dostalo a situace se pro ně stává neudržitelnou. Často jim stačí jen několik tisíc korun, aby překlenuli kritické dva tři měsíce a nespadli do dluhů a exekucí.

Na platformě Donio jsme proto založili sbírku, do které může přispět každý. Staňte se dobrodárcem nebo vytvořte se svými přáteli, kolegy a známými Dobrovýzvu např. k narozeninám.

  • 11 % domácnostem zůstává po zaplacení bydlení a jídla jen 100 Kč na den (na léky, oblečení, dopravu, nábytek aj.)
  • už 7 % domácností s dětmi hlásí vážné finanční problémy v souvislosti s rostoucími cenami.
  • 10 % je to u seniorů a u samostatně žijících dospělých.

Paní Jana – samoživitelka ve finanční tísni

Jana, 34 let, žila se svojí dcerkou a staršími rodiči ve společném pronájmu, měla slušnou práci a spokojený život bankovnice. Kvůli zdravotním problémům své dcery ale strávila dlouhou dobu na nemocenské.

To velmi ovlivňuje společný rodinný rozpočet – ten je s nemocenskou, všemi zdravotními výdaji a nově vyššími zálohami na energie dost napnutý. V měsících, kdy marodí dcera nebo ona sama, ale nestačí. To potom ani státní pomoc nepokryje její náklady na živobytí. Díky Vaší jednorázové pomoci by mohla tyto měsíce “vyjít” a nepropadnout se kolotoče dluhů.


Peníze ze sbírky půjdou ze 70 % na pomoc konkrétním lidem k překlenutí kritického období. Našim klientům nebo klientům partnerských organizací uhradíme nedoplatek na energiích nebo jiný nenadálý výdaj spojený s energiemi. A ze 30 % půjdou na osvětu, prevenci a naše aktivity v boji proti negativním dopadům energetické krize. Přečtěte si více o sbírce.

Děkujeme, každý dar se počítá.

Zpět na přehled

Nahoru