dokumentární seriál ČT

"v exekuci"!

Naše příběhy Vám ukážou, na co si dát pozor a jak složitou situaci vyřešit

Téměř tři roky jsme intenzivně spolupracovali s Českou televizí na přípravě a natáčení investigativního dokumentárního seriálu "V EXEKUCI".

Šestidílný dokumentární cyklus skrze příběhy čtyř hrdinů Aleny, Jany, Zory a Karla přináší alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy. Odhaluje nejen absurdity systému, které všem hrdinům komplikují hledání řešení k jejich oddlužení, ale především ukazuje, kudy vede cesta z této pasti ven.

Všemi díly provází Radek Hábl.

Seriál vysílá Česká televize od 1. března 2023 každou středu po 21. hodině na ČT1, v repríze následující pátek od 16 hodin na ČT2.

 


Nejdůležitější informace k jednotlivým dílům

1. díl - Jak vznikají dluhy (premiéra 1. března - 21.20 na ČT1)

1. díl - Jak vznikají dluhy (premiéra 1. března - 21.20 na ČT1)

Nedostatečné posouzení schopnosti splácet - pokud úvěrová společnost neposoudí úvěruschopnost, je smlouva od počátku neplatná a stačí vrátit jistinu. Je třeba se ale bránit u soudu či finančního arbitra .

Vysoké náklady úvěru - nebankovní společnosti velmi často účtují vysoké náklady za různé služby spojené s úvěrem, aby mohly ukazovat nízký úrok. Vždy je proto třeba porovnávat půjčenou částkou s celkovou vratnou.

Půjčky na IČO - nikdy nepodepisujte smlouvu, která obsahuje vaše IČO. Takový úvěr je brán jako podnikatelský a nevztahuje se na něj tedy ochrana spotřebitele, např. regulace sankcí a pokut.

Zástava nemovitostí - nikdy neručte u nebankovních společností svým domem, bytem, či jinou nemovitostí. Mohli byste o takovou nemovitost snadno přijít. Je to příliš velké riziko.

Solidní vs rizikové společnosti - chcete-li si půjčit u nebankovní společnosti, podívejte se na žebříček dle jejich nákladovosti či rizika. Těm ze spodní poloviny se raději vyhněte. Žebříček sestavuje každoročně organizace Člověk v tísni a je dostupný zde .

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
2. díl - Jak se vymáhají dluhy (premiéra 8. března - 21.15 na ČT1)

2. díl - Jak se vymáhají dluhy (premiéra 8. března - 21.15 na ČT1)

Podvodné úvěry přes sms, email či WhatsApp - Řada společností žádné úvěry reálně nenabízí, jen požadují zálohu k úvěru, ke kterému ale nikdy nedojde. Různými způsoby chtějí také odcizit citlivé údaje o vaší platební kartě, přístupech do elektronického bankovnictví atp. V žádném případě neplaťte nikomu nic předem za to, že Vám slíbí zprostředkování úvěru. V žádném případě neklikejte na odkazy, které vám chodí v sms, emailu, přes WhatsApp či sociální sítě. .

Pozor na rychlé zesplatnění úvěru - K zesplatnění úvěru dochází ve chvíli, kdy se dostanete do prodlení se splácením. V praxi to znamená, že je třeba zaplatit celý úvěr včetně budoucích úroků a pokut celý a najednou. Dávejte si tedy pozor, jak rychle může úvěrová společnost úvěr zesplatnit a jak kolik to bude stát.

Falešné zneužití identity - Čím dál častěji se objevují případy, kdy podvodníci vydávající se za pracovníky banky, volají lidem s tím, že někdo zneužil jejich identitu a žádá jejich jménem o úvěr. Vyděšeným lidem doporučí, aby si sami vybrali nejvyšší možnou částku úvěru a následně ji vložili do bankomatu 3. generace (Bitcoin). Více informací o těchto praktikách naleznete např. na stránkách České spořitelny.

Podpora když to sami nezvládáte - Neváhejte se obrátit na bezplatné dluhové či občanské poradny či sociální odbory ve své obci. Organizace Člověk v tísni provozuje telefonní i emailovou help linku , kam je možné se obrátit, pokud se dostanete do finančních problémů. Rozcestník pomoci je také na našem webu . Nebojte se požádat o pomoc.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
3. díl - Jak se přichází o majetek (premiéra 15. března - 21.15 na ČT1)

3. díl - Jak se přichází o majetek (premiéra 15. března - 21.15 na ČT1)

Exekutor nechodí jen na trvalé bydliště - exekutor může přijít tam, kde má důvodné podezření, že má dlužník své věci a majetek – tedy může to být u kamaráda, u rodičů, u známých, dokonce např. v azylovém domě.

Exekutor zabavuje i cizí věci - exekutor nemusí na místě zjišťovat, komu co patří. Může tak označit i věci, které patří majiteli domu či bytu (např. rodičům) a nikoli dlužníkovi. Je pak na majiteli označených věcí, aby (na místě) prokázal, že věcí patří jemu a nikoli dlužníkovi. Např. účtenkami na jméno, objednávkou, výpisem z účtu, případně svědectvím atp. Seznam věcí, které jsou nezabavitelné, je v zákoně – je to např. pračka, lednička, postel, židle, stůl, hračky, zdravotní pomůcky atp.

Obrana proti zabavení cizích věcí - pokud dochází k zabavování cizích věcí, je třeba vždy uvést nesouhlas do předloženého soupisu majetku a následně podat návrh na vyloučení věcí ze soupisu.

Vězení pro dlužníky - Nic takového samozřejmě není. V 2. a 3. díle jeden ze zaměstnanců exekutorského úřadu vyhrožoval dlužníkovi, že půjde do vězení za dluh „velkého rozsahu“ na zdravotním pojištění. To je samozřejmě lež a nepřiměřený nátlak. Trestným činem je např. neplacení výživného, případně úmyslný trestný čin – např. podvod, ale ne dluh na zdravotním pojištění.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání

Přehled všech dílů je dostupný v iVysílání České televize.

Potřebujete osobní konzultaci? Vyberte si z bezplatných poradenských služeb zde.

Chcete nám k seriálu něco sdělit? Napište nám na: vexekuci@institut-predluzeni.cz 

Nahoru