dokumentární seriál ČT

"v exekuci"!

Naše příběhy Vám ukážou, na co si dát pozor a jak složitou situaci vyřešit

Téměř tři roky jsme intenzivně spolupracovali s Českou televizí na přípravě a natáčení investigativního dokumentárního seriálu "V EXEKUCI".

Šestidílný dokumentární cyklus skrze příběhy čtyř hrdinů Aleny, Jany, Zory a Karla přináší alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy. Odhaluje nejen absurdity systému, které všem hrdinům komplikují hledání řešení k jejich oddlužení, ale především ukazuje, kudy vede cesta z této pasti ven.

Všemi díly provází Radek Hábl.

Seriál vysílá Česká televize od 1. března 2023 každou středu po 21. hodině na ČT1, v repríze následující pátek od 16 hodin na ČT2.

 


Nejdůležitější informace k jednotlivým dílům

1. díl - Jak vznikají dluhy (premiéra 1. března - 21.20 na ČT1)

1. díl - Jak vznikají dluhy (premiéra 1. března - 21.20 na ČT1)

Nedostatečné posouzení schopnosti splácet - pokud úvěrová společnost neposoudí úvěruschopnost, je smlouva od počátku neplatná a stačí vrátit jistinu. Je třeba se ale bránit u soudu či finančního arbitra .

Vysoké náklady úvěru - nebankovní společnosti velmi často účtují vysoké náklady za různé služby spojené s úvěrem, aby mohly ukazovat nízký úrok. Vždy je proto třeba porovnávat půjčenou částkou s celkovou vratnou.

Půjčky na IČO - nikdy nepodepisujte smlouvu, která obsahuje vaše IČO. Takový úvěr je brán jako podnikatelský a nevztahuje se na něj tedy ochrana spotřebitele, např. regulace sankcí a pokut.

Zástava nemovitostí - nikdy neručte u nebankovních společností svým domem, bytem, či jinou nemovitostí. Mohli byste o takovou nemovitost snadno přijít. Je to příliš velké riziko.

Solidní vs rizikové společnosti - chcete-li si půjčit u nebankovní společnosti, podívejte se na žebříček dle jejich nákladovosti či rizika. Těm ze spodní poloviny se raději vyhněte. Žebříček sestavuje každoročně organizace Člověk v tísni a je dostupný zde .

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
2. díl - Jak se vymáhají dluhy (premiéra 8. března - 21.15 na ČT1)

2. díl - Jak se vymáhají dluhy (premiéra 8. března - 21.15 na ČT1)

Podvodné úvěry přes sms, email či WhatsApp - Řada společností žádné úvěry reálně nenabízí, jen požadují zálohu k úvěru, ke kterému ale nikdy nedojde. Různými způsoby chtějí také odcizit citlivé údaje o vaší platební kartě, přístupech do elektronického bankovnictví atp. V žádném případě neplaťte nikomu nic předem za to, že Vám slíbí zprostředkování úvěru. V žádném případě neklikejte na odkazy, které vám chodí v sms, emailu, přes WhatsApp či sociální sítě. .

Pozor na rychlé zesplatnění úvěru - K zesplatnění úvěru dochází ve chvíli, kdy se dostanete do prodlení se splácením. V praxi to znamená, že je třeba zaplatit celý úvěr včetně budoucích úroků a pokut celý a najednou. Dávejte si tedy pozor, jak rychle může úvěrová společnost úvěr zesplatnit a jak kolik to bude stát.

Falešné zneužití identity - Čím dál častěji se objevují případy, kdy podvodníci vydávající se za pracovníky banky, volají lidem s tím, že někdo zneužil jejich identitu a žádá jejich jménem o úvěr. Vyděšeným lidem doporučí, aby si sami vybrali nejvyšší možnou částku úvěru a následně ji vložili do bankomatu 3. generace (Bitcoin). Více informací o těchto praktikách naleznete např. na stránkách České spořitelny.

Podpora když to sami nezvládáte - Neváhejte se obrátit na bezplatné dluhové či občanské poradny či sociální odbory ve své obci. Organizace Člověk v tísni provozuje telefonní i emailovou help linku , kam je možné se obrátit, pokud se dostanete do finančních problémů. Rozcestník pomoci je také na našem webu . Nebojte se požádat o pomoc.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
3. díl - Jak se přichází o majetek (premiéra 15. března - 21.15 na ČT1)

3. díl - Jak se přichází o majetek (premiéra 15. března - 21.15 na ČT1)

Exekutor nechodí jen na trvalé bydliště - exekutor může přijít tam, kde má důvodné podezření, že má dlužník své věci a majetek – tedy může to být u kamaráda, u rodičů, u známých, dokonce např. v azylovém domě.

Exekutor zabavuje i cizí věci - exekutor nemusí na místě zjišťovat, komu co patří. Může tak označit i věci, které patří majiteli domu či bytu (např. rodičům) a nikoli dlužníkovi. Je pak na majiteli označených věcí, aby (na místě) prokázal, že věcí patří jemu a nikoli dlužníkovi. Např. účtenkami na jméno, objednávkou, výpisem z účtu, případně svědectvím atp. Seznam věcí, které jsou nezabavitelné, je v zákoně – je to např. pračka, lednička, postel, židle, stůl, hračky, zdravotní pomůcky atp.

Obrana proti zabavení cizích věcí - pokud dochází k zabavování cizích věcí, je třeba vždy uvést nesouhlas do předloženého soupisu majetku a následně podat návrh na vyloučení věcí ze soupisu.

Vězení pro dlužníky - Nic takového samozřejmě není. V 2. a 3. díle jeden ze zaměstnanců exekutorského úřadu vyhrožoval dlužníkovi, že půjde do vězení za dluh „velkého rozsahu“ na zdravotním pojištění. To je samozřejmě lež a nepřiměřený nátlak. Trestným činem je např. neplacení výživného, případně úmyslný trestný čin – např. podvod, ale ne dluh na zdravotním pojištění.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
4. díl - Jak se (ne)oddlužuje (premiéra 22. března - 21.20 na ČT1)

4. díl - Jak se (ne)oddlužuje (premiéra 22. března - 21.20 na ČT1)

Za zpracování návrhu na oddlužení se nic neplatí! - Návrh k soudu zpracovávají neziskové organizace ZDARMA. Advokátní kanceláře sice za úplatu 4.000 Kč + DPH, ale tuto částku si přihlašují do insolvenčního řízení mezi ostatní pohledávky a odměna se umoří až po schválení oddlužení ze splátek dlužníka. Takže se také nic neplatí navíc.

Pozor na společnosti, které nabízí pomoc v exekucích, když máte nemovitost - Velkým nebezpečím dluhového byznysu jsou firmy, které nabízí pomoc lidem v dluzích a exekucích, ale ve skutečnosti jim jde o majetek dlužníka (pokud žádný nemá, nejsou pro ně zajímaví). Jedním takovým modelem je tzv. zpětný odkup – dlužník převede na společnost svůj dům či byt (často za zlomek hodnoty) a může v něm zůstat bydlet a této společnosti platit nájem. Následně si může byt / dům koupit zpět za vyšší cenu. K tomu ale často kvůli tvrdým podmínkám ve smlouvě nedojde. Dlužník tak přichází o střechu nad hlavou.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
5. díl - Jak by neměli fungovat exekutoři (premiéra 29. března - 21.20 na ČT1)

5. díl - Jak by neměli fungovat exekutoři (premiéra 29. března - 21.20 na ČT1)

Splacení exekuce do 30 dnů = poloviční exekuční náklady - V dokumentech, které lidé obdrží při zahájení exekuce, se může velmi snadno ztratit jeden velmi důležitý. Jmenuje se „Výzva ke splnění vymáhané povinnosti“ a je třeba mu věnovat velkou pozornost. Tento dokument totiž informuje o tom, že pokud je exekuce splacena do 30 dnů, snižují se náklady exekuce na polovinu. U nižších dluhů tak lze ušetřit nejméně 3.000 Kč, u vyšších exekucí to mohou být i desetitisíce korun.

Exekutor zablokoval účet s celou výplatou - Pokud exekutor zablokuje bankovní účet, kde se nachází výplata, je možné požádat banku o vyplacení až trojnásobku životního minima, které je v současnosti 4.860 Kč, tedy je možné ze zablokovaného účtu získat až 14.580 Kč. Pro následující měsíce je pak třeba si zařídit tzv. chráněný účet, aby se lidé dostali ke své výplatě či důchodu.

Hovory s exekutorským úřadem - Všechny hovory s pracovníky exekutorského úřadu jsou od loňského roku povinně nahrávány. Pokud máte tedy pocit, že s Vámi nejednají fér, vyžádejte si nahrávku a můžete si stěžovat na přístup exekutora u ministerstva spravedlnosti.

Zkontrolujte si exekuční srážky z příjmu - Máte-li více příjmů, je třeba si zkontrolovat, že je z nich správně sráženo a nezabavitelná částka není krácena, což se u souběhu příjmů děje s železnou pravidelností.

Daňový bonus je exekučně nepostižitelný! - Někteří exekutoři se snaží v rámci ročního zúčtování postihnout i daňový bonus. Ten je ale od roku 2020 exekučně nepostižitelný.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání
6. díl - Jak změnit systém (premiéra 5. dubna - 21.25 na ČT1)

6. díl - Jak změnit systém (premiéra 5. dubna - 21.25 na ČT1)

Zavedení pravidla 1 dlužník = 1 exekutor a současně přidělování exekutorů nezávislým soudem.

Zkrátit dobu oddlužení na 3 roky dle požadavků a doporučení EU a umožnit oddlužení i nízkopříjmovým lidem.

Uzákonit funkční chráněný účet pro lidi v exekuci, aby se nestávalo, že lidem je zabavena celá výplata či celý důchod (ten současný vůbec nefunguje a vůbec se nepoužívá).

Zavést mystery shopping pro spotřebitelské úvěry – cílem je, aby kontroloři ČNB měli možnost, po vzoru Slovenska, chodit pod skrytou identitou kontrolovat nebankovní společnosti a zjišťovat praktická pochybení v praxi.

Přítomnost Policie ČR u mobiliární exekuce - uzákonit povinnost, aby mobiliární exekuci, které není přítomen dlužník či majitel nemovitosti, byla vždy přítomna Policie ČR.

Nastavit jasná pravidla zabavování věcí v domácnosti, aby se nestávalo, že exekutor zabavuje cizí věci a je velmi složité je získat zpět.

Celý díl si můžete prohlédnout v iVysílání České televize.
iVysílání

Přehled všech dílů je dostupný v iVysílání České televize.

Potřebujete osobní konzultaci? Vyberte si z bezplatných poradenských služeb zde.

Chcete nám k seriálu něco sdělit? Napište nám na: vexekuci@institut-predluzeni.cz 

Nahoru