Poslanci v noci na dnešek schválili změny týkající se exekucí a insolvencí

Pozastavení dražeb a mobiliárních exekucí do konce letošního června, zákaz exekučního postižení daňového bonusu na děti nebo možnost jednorázového výběru až čtyřnásobku životního minima z exekučně zablokovaného účtu. To jsou klíčové změny, které na svém středečním nočním zasedání schválila Poslanecká sněmovna.
Poslanci v noci na dnešek schválili změny týkající se exekucí a insolvencí

V posledních dnech panovala velmi nepřehledná situace ohledně plánovaných změn v oblasti exekucí a oddlužení. Přijatá opatření jsou bezpochyby dobrou zprávou pro všechny, kteří se vlivem pandemie ocitli nebo by se mohli ocitnout ve finanční tísni. Zároveň pomohou zmírnit dopady nouzového stavu na hospodářskou situaci státu,” uvádí Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení k opatřením, které poslanci přijali v noci ze středy na čtvrtek 9. dubna 2020.

Mezi hlavní změny, které Poslanecká sněmovna na svém nočním zasedání podpořila, patří:

  • Pozastavení exekučních dražeb a mobiliárních exekucí do 30. 6. 2020.
  • Zákaz exekučního postižení daňového bonusu na děti.
  • Úprava exekučních srážek u odstupného.
  • Možnost jednorázového výběru až čtyřnásobku životního minima, tedy 15 440 korun, z exekučně zablokovaného účtu.
  • Prodej obydlí v exekuční dražbě až u dluhů převyšujících 100 000 korun (na jistině).
  • Odstranění 30% hranice povinného splacení dluhů v oddlužení i pro starší případy.
  • Vstup živnostníků do oddlužení za stejných podmínek jako u ostatních fyzických osob.

Už o den dříve poslanci přijali omezení smluvních sankcí u úvěrů pro živnostníky na 0,1 procent denně, v součtu pak maximálně 50 procent výše jistiny a omezení smluvních sankcí u spotřebitelských úvěrů po zesplatnění úvěru.

Podle Hábla je ovšem se na současnou situaci potřeba pohlížet komplexně a neodkládat legislativní změny, které byly v procesu již před koronavirou krizí: “Je potřeba nyní neustrnout a co nejdříve přijmout také novelu exekučního řádu, která by do českého exekučního prostředí zavedla nezávislé přidělování exekutorů soudy s principem jeden dlužník rovná se jeden exekutor (tzv. teritorialitu). Jedině tak dojde k reálnému posunu k lepšímu.”

Vedle místní příslušnosti exekutorů by poslanci měli také věnovat pozornost schválení směrnice Evropské unie týkající se zkrácení oddlužení fyzických osob podnikajících na 3 roky. A současně ji podle Hábla rozšířit i na spotřebitele.

Kompletní přehled přijatých změn.

Zpět na přehled

Nahoru