Vyvracíme mýty o oddlužení

Jen 32 % lidí zná pravdivé informace o oddlužení a proto zbytečně setrvávají v exekucích. Okolo oddlužení panuje ve společnosti řada mýtů a polopravd. Ty nejčastější z nich vyvracíme v tomto článku.

Přečtěte si, jak to je ve skutečnosti s 8 nejčastějšími mýty o oddlužení:

Mýtus o oddlužení 1: ODDLUŽENÍ NENÍ O NIC LEPŠÍ NEŽ EXEKUCE

Oddlužení je dlouhodobě rozhodně výhodnější. Zde je 7 důvodů proč:

 • část dluhů se splatí a zbytek soud odpustí

 • přestanou narůstat úroky

 • exekutor nemůže provést exekuce na majetek

 • splácí se všem věřitelům najednou, takže ubývají všechny dluhy

 • věřitelé a exekutoři si můžou přihlásit úroky, náklady a pokuty jen do určité výše 

 • lze znovu používat bankovní účet a snadněji se hledá zaměstnání

 • postaví se situaci čelem a získají silný motor to zvládnout sami za sebe

 

Mýtus o oddlužení 2: MUSÍM ZAPLATIT 30 % SVÝCH DLUHŮ

To už u oddlužení neplatí. Je třeba ale:

 • Mít co nejlépe placené legální zaměstnání nebo podnikání.
 • Všechny příjmy poctivě přiznávat a snažit se splácet co nejvíc.
 • Měsíčně platit alespoň soudem určenou částku.
 • Oznámit správci, když se něco přihodí a není možné splácet. Poradí, jestli požádat o přerušení oddlužení nebo jak jinak postupovat. 

Nově je od dlužníků požadován tzv. adekvátní příjem – na základě věku, vzdělání, oboru a regionu. Tomu je třeba dostát a vše řádně platit. 

 

Mýtus o oddlužení 3: V ODDLUŽENÍ BUDU ŽIVOŘIT

Není to tak, vždy dlužníkům zůstane tzv. nezabavitelná částka. Ta záleží na tom, kolik si vydělá a jestli má děti a manžela nebo manželku. Taky se to čas od času mění v zákoně.

Příklad: Z čisté mzdy 25 000 Kč by vám každý měsíc zůstalo 21 970 Kč, když máte manželku a 1 dítě. Spočítejte si to orientačně také na této kalkulačce: insolvence.justice.cz/#kalkulacka-splatek

 

Mýtus o oddlužení 4: V ODDLUŽENÍ MI NEMŮŽOU PRODAT MAJETEK

V oddlužení mohou dlužníkům prodat dům, byt, hodnotnější auto či jiný hodnotnější majetek. Vždy však zůstane běžné vybavení domácnosti nebo věci osobní potřeby. V drtivé většině případů však k žádnému prodeji nedochází, protože žádný hodnotnější majetek dlužník již nemá.

 

Mýtus o oddlužení 5: DO ODDLUŽENÍ MŮŽU, JEN KDYŽ MÁM DLUHY V EXEKUCI

Nikoli. Dluhy v exekuci být nemusí. Soud dlužníkům povolí oddlužení, když jsou v úpadku nebo v něm brzy budou, tedy pokud mají:

·        alespoň 2 věřitele

·        a současně závazky min. 30 dní po splatnosti, které nedokáží plnit.

Takže pouze exekuce nemusí být předpokladem pro vstup do oddlužení. O oddlužení lze požádat dokonce i v případě teprve hrozícího úpadku, tedy pokud je zřejmé, že výše uvedená situace nevyhnutelně nastane.

 

Mýtus o oddlužení 6: ZA SEPSÁNÍ NÁVRHU MUSÍM VŽDY ZAPLATIT

Není to tak. Návrhy sepisují:

 • Neziskové organizace ZDARMA. Ty navíc posuzují situaci komplexně a pomůžou dát dohromady podklady. Seznam akreditovaných organizací najdete zde:  https://sako.justice.cz/

 • Advokáti a insolvenční správci, kteří sice mají zákonnou odměnu 4 840 Kč, tu si ale strhnou až po schválení oddlužení z pravidelných srážek. Ani v tomto případě se tedy neplatí nic v hotovosti ani předem. Jejich seznam najdete na webu: https://vesta.justice.cz/

Pozor na oddlužovací šmejdy! Ti po dlužnících budou chtít zaplatit hned nebo dokonce víc, než smí.

 

Mýtus o oddlužení 7: DO ODDLUŽENÍ NEMŮŽU S DLUHY Z PODNIKÁNÍ NEBO S DLUHY VŮČI STÁTU

Můžete. Jen některé specifické dluhy musí dlužník zaplatit v plné výši. Třeba náhrady škody z trestného činu, dluhy na výživném nebo peněžité tresty.

 

Mýtus o oddlužení 8: SCHVÁLENÉ ODDLUŽENÍ NEJDE ZRUŠIT

Schválené oddlužení dlužníkům lze zrušit, když neplní povinnosti v průběhu oddlužení. Nejčastěji proto, že nemají dostatečné příjmy, zatajují je nebo se znovu zadlužují a následně přestanou komunikovat s insolvenčním soudem i insolvenčním správcem. Ročně je takto zrušeno na 2 tisíce probíhajících oddlužení.

 

 —-------------------------------

Tento text vznikl v rámci projektu Skrze oddlužení společně, na kterém jsme spolupracovali s Rubikon Centrum, z. ú. a PAQ Research. Hlavním cílem projektu bylo zvýšit podíl úspěšně dokončených oddlužení s bezproblémovým průběhem. Projekt byl financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost díky Oddělení sociálních inovací MPSV ČR.

Zpět na přehled

Nahoru