Rozdali jsme přes 170 tisíc Kč lidem v energetické krizi

Sbírka Pro energie bez exekucí skončila. Dárci na pomoc lidem zasaženým energetickou krizí poslali 170 577 Kč. Finančně jsme podpořili 14 lidí v nejkritičtějším období energetické krize.

Většině z nich dary pomohly zabránit odpojení od energií, ale především se díky nim nepropadli do existenčních problémů, exekucí a mohli zůstat ve svých domovech. Velké poděkování patří také společnosti Woltair a jejím zaměstnancům. Ti do naší sbírky věnovali velkou část z celkové vybrané sumy, a to 100 tisíc korun.

Veškeré peníze putovaly starobním důchodcům, invalidním důchodcům, vážně nemocným lidem a maminkám samoživitelkám. To jsou i podle výzkumu, který jsme realizovali ve spolupráci s PAQ Research, energetickou krizí nejohroženější sociální skupiny. Až 48 % samostatně žijících důchodců a 40 % samoživitelů/ek se potýkalo minulý rok s finančními problémy.

Pomohli jsme např. paní Vlastě, důchodkyni, která zůstala sama a skokové zvýšení záloh na energie a vysoký nedoplatek jí způsobily téměř existenciální problémy. Její dopis plný díků vystihuje, jak velká pomoc to pro ni byla. Samoživitelky paní Katka, paní Julie a paní Jitka by se bez pomoci s dočasným výpadkem příjmu dostaly do finančních problémů, které by jen ztížily jejich situaci. A před odpojením od energií jsme pomohli také invalidním důchodcům paní Anně, panu Vladimírovi, paní Marii a dalším.

Energetická krize poukázala na fakt, že energetická chudoba byla a je téma pro mnoho rodin v ČR a zaslouží si pozornost a systémové řešení. I proto jsme už na začátku minulého roku založili iniciativu Pro energie bez exekucí, ve které jsme přišli s podněty a řešeními pro podniky, domácnosti či dodavatele energií a se systémovými řešeními na úrovni státu. Osvětovými kampaněmi jsme cílili na vyšší čerpání příspěvku na bydlení u těch, kteří na něj mají nárok, nebo na průběžné hlídání spotřeby energií. Jsme rádi, že jsme i pomocí sbírky mohli k tématu přivést pozornost více lidí a pomoci konkrétním lidem.

Děkujeme všem dárcům!

—----


Sbírku Pro energie bez exekucí založil Institut prevence a řešení předlužení na platformě Donio. Pomohla lidem, kteří byli v těžké finanční situaci díky rostoucím cenám energií a ostatních nákladů. Často jim stačila malá pomoc, aby překlenuli kritické dva tři měsíce a nespadli do zadlužení a exekucí. A právě na překlenutí těchto několika měsíců putovaly peníze z této sbírky. Do naší sbírky přispělo 90 dárců celkovou částkou 70 327 Kč a vznikla 1 dobrovýzva.

Zpět na přehled

Nahoru